Parabeny – tanie i niebezpieczne konserwanty

Wiele osób skarży się, że choć w ich łazienkach można się natknąć wyłącznie na szampony renomowanych producentów, jakość włosów, które są myte za ich pośrednictwem, pozostawia wiele do życzenia. Wbrew obietnicom szampony te nie tylko nie likwidują łupieżu, ale nawet przyczyniają się do jego większej intensywności. Co gorsza, często podrażniają też skórę głowy. Okazuje się, że odpowiedzialność za taki stan rzeczy mogą ponosić parabeny.

Szampon bez parabenów to dziś prawdziwa rzadkość, mamy bowiem do czynienia w ich przypadku z najtańszymi z dostępnych obecnie na rynku konserwantów. Niestety, bardzo często przekonujemy się o tym, jak niebezpieczne potrafią być one dla skóry głowy. Parabeny nie tylko podrażniają ją i uczulają, ale również powodują zmiany skórne. Owszem, ich obecność w szamponie przyczynia się do tego, że nie rozwijają się w nim ani bakterie, ani grzyby, jednocześnie jednak parabeny niszczą żyjące w skórze pożyteczne bakterie, które stanowią jej naturalną ochronę.

7436

Duże zainteresowanie szamponami bez parabenów można tłumaczyć też wynikami najnowszych badań przeprowadzonych na tych konserwantach. Z badań tych wynika, że związki parabenów mogą się odkładać w komórkach rakowych. Owszem, stosowanie ich w szamponie nie wywoła raka, jeśli jednak pojawi się zagrożenie chorobą nowotworowa, właśnie parabeny mogą odpowiadać za jej szybszy rozwój. Już choćby dlatego, jeśli tylko istnieje taka możliwość, należy ich unikać. Więcej o naturalnych bezpiecznych szamponach przeczytasz na blogu Triny.pl – https://triny.pl/blog/